Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

  1. Úvod
  2. BLOG »
  3. Šport a zdravý životný štýl
ŠPORT A ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Zdravo jesť, nepiť alkohol, nefajčiť a neužívať drogy, športovať – všetko rady, akých sú plné noviny a časopisy, médiá, internet. Čo obnáša zdravý životný štýl pre vás?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo pre vás obnáša „zdravo žiť“? Slovné spojenie tak často omieľané a v dnešnej hektickej dobe, a tak málo dodržiavané. Zaručených rád, ako zdravo žiť, je možno na internete nájsť neúrekom. Publikácií o tejto problematike sú plné pulty, stačí si vybrať.Stačí sa ale naozaj riadiť nejakou knihou alebo zaručeným receptom? Nebolo by lepšie riadiť sa vlastnými inštinktami? Každý sa najlepšie pozná sám, pozná svoje medze, hranice. A pre každého obnáša zdravý životný štýl niečo iné. Nie je teda vhodné riadiť sa zaručenými odbornými článkami ani príručkami, ako zdravo žiť, pretože nie zrovna tie môžu byť to pravé orechové aj pre vás.
Ak ste sa rozhodli zdravo žiť, najprv sa musíte zamyslieť nad tým, či to skutočne chcete. Ak to aj občas vyzerá hrozivo, žiť podľa zdravých pravidiel chce len zvyk a trochu sebazaprenia. Ako sa hovorí, človek si zvykne aj na šibenicu, a preto vás nebude výmena hranoliek za zeleninu bolieť dlho. Pretože naozaj, základom zdravého života je strava plná vitamínov a látok potrebných na výživu tela. Je vhodné konzumovať veľa zeleniny a ovocia, presne toľko, koľko si vaše telo zažiada. Na očistu tela sú vhodné minerálne vody, čaje a úplne najlepšia je čistá voda. Zdravo vyvinuté telo potrebuje takisto mäso, cukry, tuky a bielkoviny vo vhodných pomeroch.


Asketická strava však ešte stále nie je všetko. Ak ste sa už prinútili k tomu, aby ste sa nestravovali ako tínedžeri v rodinných amerických komédiách, ak ste vymenili hamburger na večeru za zeleninový tanier, šalát alebo ľahké mäso, ale jete to dennodenne doma pred televíziou, o zdravom životnom štýle nemôže padnúť ani slovo. Zdravie je totiž sprevádzané pohybom. Ako duševná tak i fyzická pohoda je zabezpečovaná hormónmi šťastia, ktoré sa v našom tele vylučujú štyrmi základnými spôsobmi – keď sme milovaný, keď svieti slnko, keď jeme kuracie mäso a banány a napokon, hádate správne, keď sa pohybujeme. Šport a fyzická námaha nám vyplavuje do tela najväčšie množstvo endorfínov a prináša so sebou hneď niekoľko pozitívnych účinkov.Pri športe a pohybe, najlepšie na čerstvom vzduchu, si totiž prečistíme hlavu a zabudneme na každodenné problémy a stres, ktorým sme presýtení. Zabehať si po práci je pre vaše telo odmenou, ktorú si priam žiada. Striedanie psychického a fyzického napätia je dôležité na vyváženú duševnú pohodu. Ak sa vám dá, venujte každý deň aspoň polhodinu pohybu na čerstvom vzduchu. Pokiaľ vám to zdravie dovolí, behajte, skáčte, plávajte, jazdite na bicykli – skrátka sa pohybujte. Odmenou vám bude skvelý spánok, vyrovnaná duševná pohoda, pocit zdravia, menej chorôb a lepšia postava. Šport nám posilňuje telo i dušu, zdvíha sebavedomie, robí nás krásnymi.


Pre nadšencov adrenalínu v žilách existuje dnes už množstvo možností, a ak pre vás teda nie sú „obyčajné“ športy dostatočne zaujímavé alebo sa pri nich nudíte, svet vám ponúka nespočetne veľa športov, pri ktorých sa vám srdce na okamih zastaví strachom. Pre silnejšie povahy je však adrenalín veľmi zdravý a určite sa zaraďuje k zdravému životnému štýlu – pomáha totiž udržovať hladinu krvného tlaku v norme a upravuje srdcovú činnosť. Každý jeden vyznávač zdravého životného štýlu by mal určite aspoň raz za rok vyskúšať niečo, z čoho ostatnými vstávajú chlpy na rukách. Bungee jumping, zorbing alebo paragliding nie sú, ako sme už načrtli, vhodné pre každého, ale sú zážitkami na celý život a pri správnej opatrnosti sú i jednou z ciest ku zdravému životnému štýlu.


Základné pravidlá sú teda jasné a to, ako si ich upravíte, je už len vás. Každý si potrebuje stravu a pohyb prispôsobiť podľa vlastného, podľa možností a času, aké má. A je len na každom, či sa na to dá alebo dá. Držíme vám palce, aby ste mali pohybu a športu čo možno najviac.

 

Pekný a úspešný deň vám praje DomŠportu.sk

 

Kontakty

+ 421 904 212 466

+ 421 905 435 266

info@domsportu.sk

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.